D’Hondtova metoda – kako se računaju mandati na izborima u Hrvatskoj
Iako sam mislio da smo o D’Hondt metodi napisali više manje sve što je trebalo, ponavljanja nikad dosta. U blogu Izbori 2011. Ne krivite D’Hondta za slabu podršku! i povezanim pričama je više manje sve objašnjeno o famoznoj D’Hondtovoj metodi.
Sastoji se u tome da se ukupni broj glasova koje je dobila svaka lista podijeli nizom djelitelja. Taj niz čine susjedni cijeli brojevi, u konkretnom hrvatskom slučaju niz 1,2,3,4,5, zaključno sa 14, koliko se mandata i bira u pojedinoj izbornoj jedinici. Mandate dobivaju one liste koje sadrže 14 najvećih količnika. Spomenuti zakonski izborni prag od najmanje pet posto glasova svojevrsna je kvalifikacijska utakmica za svaku listu da bi uopće sudjelovala u raspodjeli mandata, ali joj prolaz ne jamči da je osvojila barem jedan mandat.
Ovaj put ću vam dati konkretan alat za računanje mandata, a i pokazati ispravan način računanja mandata iz istraživanja na konkretnim primjerima.
Alate u Excelu skinite na poveznici https://bit.ly/dhondtmodel i imate razrađene dvije situacije – kada preračunavate postotke iz istraživanja u mandate (rezultat izbora nema neodlučnih pa ih morate raspodijeliti proporcionalno) i kada imate broj palih glasova i privremene rezultate pa računate mandate.
Prvi je primjer na jučerašnjem istraživanju HRT-a za 8.IJ – HRejting: Rezultati posljednje ankete uoči izbora: 5. i 8. izborna jedinica. Upišete rezultat ankete, dobijete preračunati rejting i vidite tko u tom trenutku prelazi prag – one koji ne prelaze ne unosite ili izbrišete.
Rezultat je 6 -4 – 2- 1-1 – redni broj mandata je naznačen – granični je 14.
S obzirom da je greška istraživanja +-3,9% – IDS+PGS za samo 1,7% više dobijaju 3. mandat, ali ga ne gubi SDP, već HDZ. I to je ono što nikad ne možete do kraja predvidjeti kako će pasti glasovi na sam dan izbora.
Zato je uvijek bitno gledati i rezultate prethodnih izbora, gdje se mogu pratiti trendovi u rezultatima.
2020.
2016.
2015.
Zanimljiv je slučaj kada stranka prijeđe izborni prag od 5%, ali ne uspije dobiti mandat kao što je to bio u slučaj s Mostom u V.IJ 2020.
Da je Most dobio samo 274 glasa više imali bi mandat, a jedan manje bi imao HDZ.
Nadam se da smo vam uspjeli dodatno opisati kako radi D’Hondtova metoda – a sve novosti vezano za izbore 2024. pratite u našoj rubrici Politika i izbori.
Pročitajte i…