Jeste li i vi superkomunikator?
Send, reply, forward… Likovi bez granica i srama bacili rukavicu civilizaciji – odličan je test Dragana Petrica u današnjem Jutarnjem listu o novoj generaciji superkomunikatora koji su već udomaćili i kod nas u Hrvatskoj.
Digitalna revolucija koja se događa posljednja dva desetljeća stvorila je novu generaciju kojoj život već od prvih dana izgleda drugačije od onog prijašnjeg, “zastarjelog”. Razvoj tehnologije toliko je utjecao na njihov fenotip da im je – zbog prihvaćanja interneta kao svakodnevnog životnog pomagala – prirodno da kontroliraju tijek informacija, da upijaju višestruko više podataka nego što se starijim generacijama čini mogućim, da uče ono što sami izaberu, da komuniciraju istovremeno na više načina i da istovremeno obavljaju više intelektualno zahtjevnih radnji.
Komuniciranje putem interneta nužnost je u njihovim životima, potrebna nadopuna tradicionalnijim oblicima komunikacije kakvi su prijašnjim generacijama bili jedini na raspolaganju. Superkomunikatori odrastajući stječu naviku natprosječnog komuniciranja. Unutar generacije kojoj pripadaju, superkomunikacija je sastavni dio ljudske socijalizacije, nešto što je u 2008. postalo na onaj način “normalno” na koji je normalnim postalo razgovaranje mobitelom prije deset godina. Oni stoga nisu nikakvi nadljudi, ni “geekovi” ili “freekovi”, oni nisu zaluđeni fanatici ovisni o računalima, čak nisu tehnologiji osobito sklone osobe.
Tri temeljne osobine simptomatične su za superkomunikatore, a to su natprosječne vještine pretraživanja i upijanja informacija, simultano obavljanje više zadataka te diskontinuirano i nelinearno učenje. Tako, na primjer, kada otvore web stranicu, oni pogledom “prolete” kroz ekran skenirajući slike, simbole i natpise te trenutačno odlučuju gdje će kliknuti mišem da bi došli do željene informacije. U međusobnoj su komunikaciji razvili i vlastiti jezik, načinjen dobrim dijelom od kratica, koji je primjeren upravo ovakvom, brzom prijenosu ključnih informacija.
Bez posebnih distrakcija u koncentraciji uspijevaju obavljati radne zadatke ako su već zaposleni ili odrađivati svoje studentske projekte i učeničke zadaće ako su mlađi, a da istovremeno razgovaraju preko programa za chat s prijateljima te slušaju svoju omiljenu glazbu. Dok klasičan, linearni način upijanja informacija kreće od općeg prema specifičnom, polako otkrivajući sve detaljnije aspekte pojedine teme, nelinearna metoda tipična za superkomunikatore temelji se na traženju odgovora na konkretna pitanja.
Naravno intenzivno koriste Facebook i Dragan ih opisuje u zanimljivom kontekstu prošlogodišnjih prosvjeda organiziranih putem te i drugih društvenih mreža. Smatram da je jako dobro opisao sustav vrijednosti koji mnogi ne razumiju jer su jednostavno odgojeni drugačije:-)
Njihov je sustav vrijednosti drugačiji, onakav kakav je stvoren na internetu. U takvom društvu ne priznaju se nikakvi autoriteti, ne priznaju se ni nikakvi režimi, ni tradicionalne etičke norme i u takvom se društvu svaka granica briše – bilo državna, bilo ona dobrog ukusa. Komunikacija na internetu je surova, drska, neumjesna i prosta, bez obzira na sugovornika.
U tome se ide toliko daleko da se sloboda govora iskorištava do paradoksa, čemu smo nedavno svjedočili u famoznom “slučaju Facebook”, kada je premijer neukusno, ali ipak uz Ustavom zagarantiranu slobodu izražavanja ismijan pomoću nacističke simbolike, a da su superkomunikatori to donijeli i u svakodnevicu koja opstoji u stvarnosti, uvjerili smo se upravo na skupu koji je uslijedio nekoliko dana nakon tog slučaja, gdje su se, osim termina “banda” i “lopovi”, koristile i kudikamo vulgarnije karakterizacije onih protiv kojih se govorilo. U skladu za zakonom, civiliziranost se u superkomunikaciji prakticira do neciviliziranih razmjera. Generacije koje su odrastale s internetom postale su u 2008. dominantna društvena skupina, pri čemu, očigledno, ni naša država nije izostavljena i sada je sajasno da će u budućnosti svako društvo, pa i ono u Hrvatskoj, biti uređeno na način na koji je uređen društveni život na internetu. Baš kao što su prije stoljeća i pol oni koji koriste žarulju i pišu kemijskom olovkom od neobičnih počeli postajati običnim građanima, godina na izmaku pokazala je da je samo pitanje vremena kada će superkomunikator s vremenom biti svatko od nas, sa svim dobrim i lošim reperkusijama koje takva promjena donosi.
Možda praktičan uvid u sukob tih svjetova možete vidjeti kod zadnje video čestitke Bijesaprvog, kao i kod ranije ironije vezane uz rat sa surferima s Facebooka, odnosno pregledom komentara na tekstove u medijima, kao i ispod samog videa. Provjerite sami kojoj grupi pripadate:-)
Više tekstova o novim medijima općenito i u Hrvatskoj potražite ovdje.
PS Evo i RTL Televizije sa sličnom temom večeras – vidi se da je čitan onaj dnevnik o najtraženijim pojmovima na netu u Hrvatskoj🙂